konstakademien_organisation

Ledamöter

Första ledamöter, svenska ledamöter, hedersledamöter och utländska ledamöter, efter invalsår.


Första hedersledamöter

H.M. KONUNGEN
H.K.H. KRONPRINSESSAN

Svenska ledamöter

1967 Ingegerd Möller
1967 John Sjöström
1974 Sivert Lindblom
1974 Enno Hallek
1975 Michael Granit
1977 Lena Cronqvist
1978 Jan Håfström
1980 Bengt Larsson
1981 Gustaf Rosenberg
1981 Harald Lyth
1984 Lars Englund
1986 Ulf Gripenholm
1987 Laris Strunke
1987 Leif Bolter
1988 Gunnar Mattsson
1988 Sture Koinberg
1989 Peter Dahl
1989 Åke Axelsson
1989 Kajsa Mattas
1989 John-Erik Franzén
1990 Hans Bäckström
1990 Johan Hedborg
1990 Kent Lindfors
1990 Kjell Strandqvist
1990 Stina Ekman
1990 Lars Olof Loeld
1991 Bo Larsson
1992 Claes Eklundh
1992 Hans Hamngren
1992 Gert Wingårdh
1992 Bo Swenson
1993 KjellAndersson
1993 Peter Linde
1993 Lasse Söderberg
1994 Cajsa Holmstrand
1994 Johan Celsing
1995 Per Berglund
1995 Carl Magnus
1996 Anders Landström
1996 Jarl Ingvarsson
1996 Max Book
1997 Eva Lange
1997 Ernst Billgren /Wilhelm von Kröckert
1997 Helena Tallius Myhrman
1997 Jonas Bohlin
1998 Marie-Louise Ekman
1998 PeterErséus
1998 Berit Lindfeldt
1998 Dan Wolgers
1999 Ann Edholm
1999 Lasse Vretblad
1999 Eva Löfdahl
2000 Rita Lundqvist
2000 Håkan Rehnberg
2001 Gunilla Svensson
2001 Lars Kleen
2001 Christer Malmström
2002 Annette Senneby
2002 Ulla Fries
2002 Anders Wilhelmson
2002 Karin Mamma Andersson
2002 Thorbjörn Andersson
2002 Johan Scott
2003 Rune Rydelius
2003 Ann-Sofi Sidén
2004 Jockum Nordström
2004 Karin Granqvist
2006 Bengt Svensson
2006 Charlotte Gyllenhammar
2006 Henrik Samuelsson
2006 Eva Zettervall
2006 Karin Wikström
2006 Rolf Hanson
2007 Ebba Matz
2007 Mikael Pauli
2008 Christian Partos
2008 Claes Jurander
2009 Alexis Pontvik
2009 Iréne Vestman
2009 Truls Melin
2010 Sonja Larsson
2010 Elisabet Oscarsson
2011 Leif Elggren
2011 Carin Ellberg
2011 Gunnar Larsson
2011 Margareta Källström
2011 Erik Wikerstål
2011 Hans Murman
2011 Mats Theselius
2011 John Stenborg
2012 Ulla Antonsson
2012 Henrik Rundquist
2012 Klara Kristalova
2014 Kristina Jansson
2014 Karin Ohlin
2014 Andreas Eriksson
2015 Sophie Tottie
2015 Lars Nilsson
2016 Bolle Tham
2016 Martin Videgård

Hedersledamöter

1983 Beate Sydhoff
1983 Hans Eklund
1985 Per Bjurström
1987 Olle Granath
1989 Bengt O H Johansson
1990 Sten Åke Nilsson
1993 Jöran Lindvall
1994 Sune Nordgren
2002 Lars Nittve
2004 Pontus Bonnier
2005 Hans Henrik Brummer
2007 Fredric Bedoire
2010 Sara Arrhenius
2011 Daniel Birnbaum
2013 Susanna Slöör
2014 Peter Cornell
2014 Eva Eriksson
2015 Isabella Nilsson
2016 Carl-Johan Malmberg

Utländska ledamöter

1974 Claes Oldenburg, Amerikansk målare och skulptör
1980 Christopher Alexander, Österrikisk-Amerikansk arkitekt
1980 Jasper Johns, Amerikansk målare
1987 Frank Stella, Amerikansk målare
1991 Juha Leiviskä, Finländsk arkitekt
1994 Joel Shapiro, Amerikansk skulptör
1994 Rafael Moneo, Spansk arkitekt
1994 Norman Foster, Brittisk arkitekt
1994 Gerhard Richter, Tysk målare
1996 Pietro Raffone, Italiensk arkitekt
1997 Kristian Gullichsen, Finländsk arkitekt
2001 Wilfried Wang, arkitekt
2001 Sigirdur Gudmundsson, Isländsk skulptör
2001 Per Kirkeby, Dansk skulptör
2001 Paul Osipow, Finländsk målare
2006 Maaria Wirkkala, Finländsk konstnär
2008 Alvaro Siza, Portugisisk arkitekt
2012 Ai Weiwei, Kinesisk konstnär
2012 Marina Abramovic, konstnär
2013 James Turrell, Amerikansk konstnär
2014 Renzo Piano, Italiensk arkitekt
2014 Anne Lacaton, Fransk arkitekt
2014 Jean Philippe Vassal, Fransk arkitekt
2014 Nicholas Penny, Brittisk konsthistoriker
2015 Santiago Calatrava, Spansk arkitekt
2016 Ulf Grønvold, Norsk arkitekt
2016 Axel Lieber, Tysk konstnär

221x172_logo

FRI ENTRE!

Utställningar

Tisdag – fredag 11 – 17
Lördag – söndag 12 – 16

Biblioteket

Tisdag – torsdag 13 – 18

KALENDERN

mars 2017

Typ av Arrangemang:

Visa alla

mån

tis

ons

tor

fre

lör

sön

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Inget på programmet idag

mars

25mar - 30aprIdagUtställningsstipendiat Eva Marklund(Idag) Galleri Väst & AteljénTyp av Arrangemang:Utställning

25mar - 30aprIdagAnna-Karin Rasmusson – Mater Nostra(Idag) SalarnaTyp av Arrangemang:Utställning

25mar - 30aprIdagIdun Baltzersen – Övergångsriter(Idag) SalarnaTyp av Arrangemang:Utställning

25mar - 30aprIdagTomas Herngren – Målningar(Idag) Galleri ÖstTyp av Arrangemang:Utställning

april

1apr15:00- 16:00Hellas i Haga: Om antiken, Gustav III och Hagaparken15:00 - 16:00 Typ av Arrangemang:Föreläsningar